Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Posted by on Sie 29, 2017 in Blog | 0 comments

Co przyspiesza opalanie?

Co przyspiesza opalanie?

Od wielu już lat wiadomo, że opalenizna, czyli ciemnienie naszej skóry jest reakcją obronną organizmu na nadmiar promieniowania ultrafioletowego. Pomimo tego opalenizna od wielu już lat jest nadal w modzie. Opalenizna jest skutkiem wydzielana się melaniny. To od niej zależy kolor naszej skóry, ale również kolor włosów, tęczówki oka. Melanina wydzielana jest w procesie melanogenezy. Osoby mające jasną karnację mają melaninę tylko w warstwie podstawnej, tej najgłębiej położonej, która graniczy ze skórą właściwą. Z kolei osoby z ciemną karnacją mają melaninę niemal we wszystkich warstwach naskórka, stąd też ich inny, czasem dużo ciemniejszy kolor skóry. Melanina odpowiedzialna za opalanie powstaje w komórkach, które zwane są melanocytami. Te znajdują się głęboko w podstawnej w warstwie naskórka. Melanina znajduje się tam w postaci ziarenek w zbiornikach, które zwane są melanosomami. Pod wpływem bodźca jakim jest promieniowanie ultrafioletowe melanosomy pękają i melanina zostaje uwolniona do komórki. Melanina gromadzi się w komórkach pomiędzy jądrem, a powierzchnią komórki zwróconą do światła. Chodzi o to, że w ten sposób może w pewnym stopniu ochronić DNA przed uszkodzeniami, które powodowane są przez promieniowanie ultrafioletowe. W procesie odnowy komórkowej komórki z melaniną przemieszczają się na powierzchnię naskórka, są wypychane przez kolejne grupy nowych komórek. Kiedy melanina dotrze do wierzchniej warstwy naskórka wówczas te stare komórki ulegają procesowi złuszczenia, które jest niewidoczne dla oka. Melanina usuwana jest z martwych komórek naskórka, dlatego też z czasem opalenizna blednie.

W ten właśnie sposób przebiega proces opalania. U jednych opalenizna utrzymuje się dłużej, u innych krócej.

Czy można w jakiś sposób utrwalić opaleniznę?

Co przyspiesza opalanie?

Opalenie z pewnością można przyśpieszyć używając specjalnych do tego celu kosmetyków. Bogate są one w substancje takie jak: beta karoten, oleje, wyciągi z orzechów włoskich. Składniki te dodatkowo brązują skórę. Ponadto bronzery mogą zawierać również składnik DHA- dodatkowo zabarwiający naszą skórę. Bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja. Aby uzyskać piękny odcień opalenizny skóra powinna być dobrze nawilżona, a wcześniej powinien być przeprowadzony peeling. Tak wypielęgnowane ciało z pewnością łatwiej się opali. Po opalaniu skórze zmęczonej słońcem należy dostarczyć składników odżywczych, nawilżających. Dodatkowo można używać bronzerów, które przedłużą opaleniznę.

Istnieją również inne naturalne metody przyspieszenia opalania. Jak wszyscy wiedzą szybciej opalamy się nad wodą, gdyż woda przyciąga oraz odbija światło słoneczne. Dlatego też na plaży dużo szybciej uzyskasz piękną opaleniznę niż na przykład na balkonie. Stosować można również specjalne arkusze odbijające światło. W sklepach można kupić gotowe arkusze, ale można je również zrobić samemu w domu pokrywając tekturę folię aluminiową. Nie można jednak zapominać, że podczas opalania konieczne jest używanie kremów z filtrami UV, które ochronią nasze skórę przed oparzeniami. Kolor skóry wzmocni również pity w większych ilościach sok marchewkowy, bogaty w beta karoten.

Jak widać są różne sposoby na szybsze opalanie. Trzeba to jednak robić z głową, aby nie nabawić się udaru słonecznego, czy oparzeń ciała.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *