Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Posted by on Lip 23, 2017 in Blog | 0 comments

Jak się opalać na wakacjach?

Jak się opalać na wakacjach?

Opalanie to wydawać by się mogło bardzo prosta czynność, nie wymagająca specjalnej wiedzy na jego temat. Otóż nie jest to do końca prawda. Korzystając ze słońca warto wiedzieć co niego na temat opalania, w jaki sposób powstaje oraz jak opalać się w bezpieczny sposób, tak aby nie wyrządzić sobie krzywdy.

Jak wiadomo w naszej strefie klimatycznej największe nasłonecznienie jest latem. Są to miesiące od czerwca do września, kiedy to słońce góruje najwyżej i promieniowanie słoneczne docierają do nas w największej ilości. To właśnie za sprawą promieniowania nasza skóra zyskuje brązowy odcień. Nie jest to jednak zupełnie naturalny proces. Ściślej mówiąc jest to reakcja obronna organizmu na promieniowanie. Melanina jest wydzielana przez komórki zwane melanocytami, umiejscawia się ona między jądrem komórkowym a powierzchnią komórki. W ten sposób chroni DNA komórki przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem. Melanina to barwnik który w procesie obrony skóry zabarwia naszą skórę na ciemniejszy odcień. U osób z bardzo jasną karnacją, jasnymi włosami i oczami melanina występuje wyłącznie w głębokich warstwach skóry, z kolei osoby mogące się pochwalić piękną złocisto brązową karnacją ciemnymi włosami mają melaninę umiejscowioną niemal we wszystkich warstwach skóry, dlatego jej odcień jest znacznie bardziej intensywny. Przed opalaniem należy skórę odpowiednio wypielęgnować tak aby opalenizna miała równomierny odcień. Warto jest uprzednio wykonać peeling, który usunie ze skóry martwy zrogowaciały naskórek. Odpowiednie nawilżenie skóry również ma znaczenie. Jeśli nosimy się z zamiarem opalania na słońcu, a nie w solarium wówczas skórę koniecznie trzeba posmarować odpowiednimi kremami z filtrem UV. Im wyższy faktor tym lepiej zwłaszcza jeśli przebywa się w krajach bardzo nasłonecznionych, egzotycznych gdzie słońce grzeje dużo mocniej niż w Polsce. Koniecznością jest również reaplikacja emulsji do opalania co godzinę. Jest to konieczne dlatego, że krem ściera się podczas każdej kąpieli w wodzie, ale również wyciera się przy kontakcie z ręcznikiem, kocem, piaskiem, potem czy po prostu spływa ze skóry w gorące dni. Ponowne nie zabezpieczanie skóry może się wiązać z nieprzyjemnymi skutkami takimi jak zaczerwienienia skóry czy nawet oparzenia słoneczne. Opalaniu konieczny jest prysznic ze środkiem myjącym, który zmyje ze skóry pozostałości kremu tym samym odblokowując pory skóry, umożliwiając jej swobodne oddychanie. Po kąpieli warto jest sięgnąć po specjalne środki po opalaniu. Takie balsamy mają w swoim składzie często substancje chodzące, ale również łagodzące takie jak alantoinę, pantenol, oleje, oraz witaminy, które przyczyniają się do regeneracji skóry zniszczonej przez promieniowanie słoneczne.

Odpowiedzialne opalanie na wakacjach wiąże się również z unikaniem słońca podczas godzin południowych czyli od jedenastej do piętnastej. Lepiej jest odpuścić sobie opalanie w tym czasie. Zbyt intensywne i długie opalanie zniszczy skórę i ponadto przebywanie długie na słońcu w samo południe może doprowadzić do udaru słonecznego. Warto zachować umiar i zdrowy rozsądek korzystając ze słońca.

 

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *